GPS Sistemlerinin Faydalari

GPS Sistemlerinin Günlük Hayatta Sunduğu Faydalar ve Kullanım Kolaylıkları

GPS & Telematik

GPS Sistemlerinin Günlük Hayatta Sunduğu Faydalar ve Kullanım Kolaylıkları

GPS Sistemlerinin Günlük Hayatta Sunduğu Faydalar ve Kullanım Kolaylıkları

 Çağımızın modern cihazlarının birçoğunda kullanılan GPS sistemi, 1970’li yıllarda Amerikan Ordusu tarafından askeri operasyonlarda yer belirlemede yardımcı olması için tasarlanan uydu-tabanlı bir navigasyon sistemidir. Öncelikli olarak kara ve deniz operasyonlarında kullanılması planlanan ve kontrolü tamamen Amerikan Hava Kuvvetlerine ait olan GPS, 1983’te Kore Havayolları’na ait bir uçağın sistemsel bir arıza sebebiyle Rus hava sahasına girerek düşürülmesinden sonra dönemin başkanı Ronald Reagan’ın emriyle genel kullanıma açılmıştır. Dünya çapında büyük ses getiren bu haberle birlikte, yer belirleme, yön bulma ve navigasyon teknolojilerinde köklü değişikliklere sebep olacak olan GPS hayatımıza girmiş oldu.

Teknoloji firmaları GPS teknolojisinin gelişmesinde önemli rol oynadı, bu alandaki sayısız gelişme ve inovasyon sayesinde özellikle son yıllarda GPS-tabanlı araç takip sistemleri filo yönetiminde ve bireysel anlamda oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Şirket sahipleri ve yöneticiler bu gelişmiş sistemleri operasyonel verimliliklerini arttırmak ve maliyetleri azaltmak için kullanırken, kişisel kullanımda ise şahıslar araçlarının güvenliğini arttırmak ve olası bir hırsızlık durumunda araçlarının yerini tespit edip geri almalarını sağlayacak bir sistem olarak araç takip sistemlerinden faydalanmaktadırlar.

GPS Sistemlerini Kullanarak Araç TakibiAkıllı araç takip sistemlerinin hayatımıza kattığı sayısız faydalı özellik vardır, bu araçları kullanarak istediğimiz zaman araçlarımızın yerini tespit edebilir veya yakıt kullanımında tasarrufa gitmemizi sağlayacak bilgilere istediğimiz an ulaşabiliriz. GPS teknolojisi temelde sadece yer belirlemeye yarıyor gibi görünse de araç takip cihazları bundan çok daha fazlasını yapabilmektedir. Araçlar hareket halindeyken hızı, rotası veya ivmesi gibi bilgilere erişim imkanı sağlarken, kullanıcılara yakıt kullanım bilgisi ve rota geçmişi gibi çok yönlü araçlar da sunar.

Gerçek-Zamanlı Yer Belirleme

GPS teknolojisinin temel fonksiyonu olan gerçek-zamanlı yer belirleme teknolojisi hem kişisel araç güvenliği açısından hem de şirketler için operasyonel bazda büyük avantajlar sağlamaktadır. Herhangi bir acil durumda, hırsızlık durumunda ya da araçların konumlarına göre operasyonel değişiklikler yapılması gerektiği gibi durumlarda; filo yöneticileri ve kullanıcılar, takip sistemlerinin gelişmiş yazılım ve uygulamalarını kullanarak araçlarının yerlerini anında tespit edebilirler. Özellikle güvenlik açısından gerçek-zamanlı yer belirleme özelliği hayati önem taşır. Hırsızlık, arabalar söz konusu olduğunda maalesef yaygın olarak karşılaşılan bir sorundur fakat araç takip sistemleri piyasadaki diğer güvenlik sistemlerinin aksine sadece korumakla yetinmeyip, size aracınız çalındığında, birkaç dakika gibi kısa bir süre içinde yerini belirleyip aracınızı hırsızların elinden kurtarma imkanı sunar. Filo firmaları için ise, ihtiyaç halindeki müşteriye araç yönlendirme, araçların bulunduğu konuma göre sevkiyat planlama gibi işlevselliği ve üretkenliği arttırmaya yönelik etkili çözümler sunar. Gerçek-zamanlı yer belirleme, araç takip sistemlerinin en önemli özelliklerinden biridir ve birçok acil durumda araç sahiplerinin ve filo yöneticilerinin araçları hakkında anında bilgi alabilmek için ellerindeki kullanışlı bir araçtır.

Güvenli Alan Yaratma

Güvenli Alan Yaratma

Birçoğumuz araçlarımızı park ettikten sonra araçların akıbeti hakkında ciddi endişeler taşırız. Özellikle bu park yerleri hırsızlık oranlarının yüksek olduğu bir bölgedeyse araçların başına talihsiz bir olay gelme olasılığı daha yükselir. Devamlı endişe halindeyken insanın işine veya gündelik aktivitelerine odaklanması zor olabilir ve yine burada da devreye araç takip sistemleri giriyor. Bu gelişmiş sistemler uzaktan erişim sağlayan yazılım desteğiyle akıllı telefon uygulamaları veya bir bilgisayar yardımıyla kontrol edilebilirler. Bu yazılımların en önemli özelliklerinden bir tanesi de güvenli alan yaratma aracıdır. Güvenli alanlar, dijital harita üzerinde istenilen bir alan etrafında çizilebilen sanal sınırlardır. Araç takip cihazları, belirlenmiş alanlardan herhangi birinin içine girdiğinde ya da çıktığında sisteme bir uyarı göndererek aracınızdan her an haberdar olmanızı sağlar. Güvenli alan uyarıları, olası bir hırsızlık durumunda sizi anında haberdar edeceği için konuyu polise iletebilir ve gerçek-zamanlı yer belirleme özelliğini kullanarak aracın güncel konum bilgilerini polis ekipleriyle paylaşarak onları yönlendirebilirsiniz.

Alarmlar ve Anlık Bildirimler

Bünyesindeki birçok özellik barındıran araç takip cihazları, arabaların konum ve durumlarıyla ilgili önemli konularda anlık bildirimlerle bilgi aktarımı sağlar. Çeşitli sensörler ve aksesuarlar yardımıyla kullanılabilirliği arttırılabilen araç takip cihazları; güvenli alan ihlali, izinsiz kullanım, hız limitini aşma ve buna benzer daha birçok durumla ilgili SMS, elektronik posta ya da akıllı telefon uyarıları formatında alarmlar gönderirler. Çalınma, kaybolma, sürüş güvenliği ve operasyonel verimliği arttırma gibi konularda etkin bir şekilde kullanılabilen olan alarmlar, aracınızla ilgili her türlü acil durumdan sizi haberdar ederek bu durumlara müdahale etme imkanı sunar.

Rota Optimizasyonu

Rota Optimizasyonu

Araç takip sistemleri topladığı bütün verileri bulut-tabanlı sunucularda saklarlar. Geçmiş kullanım verilerini 1 yıla kadar saklayan takip sistemleri, istenildiği anda bu bilgilere erişim imkanı sağladığı için araç sahipleri ve firma yöneticileri tarafından rota optimizasyonu amacıyla kullanılabilir. Rota analizi sayesinde filo şirketleri yakıt harcamalarını azaltabilecek daha kısa güzergahlar planlayabilirler. Rota planlamasında verimlilik en önemli etkendir; amaç mümkün olan en kısa yoldan ve en kısa sürede araçları hedef destinasyonlarına ulaştırmaktır. Araç takip cihazlarının sağladığı bilgiler ve canlı trafik bilgisi sayesinde filo yöneticileri, rota optimizasyonunu kolayca yapabilirler.

Her gün yeni bir teknolojinin ortaya çıktığı günümüz dünyasında, çok az buluş günlük hayatımızda ve iş dünyasında GPS kadar etkili olmuştur. Gündelik hayatta, cep telefonumuzdan şahsi arabalarımıza kadar her şey bugün GPS teknolojisinden faydalanmaktadır. Arkadaşlarımızla bir yere gittiğimizde konum bilgilerini ve yaptığımız aktiviteleri paylaşmamızı sağlayan dünyaca ünlü birçok uygulama GPS sayesinde mümkün olmuştur. Bu gelişmiş ve çığır açan teknolojiyi kullanan araç takip sistemleri, araç sahipleri ve şirket yöneticilerinin hayatlarını kolaylaştırarak, araçlarımızın güvenliğini arttırmamızı ve yakıt ve yol gibi konularda büyük miktarlarda tasarruf etmemizi sağlamaktadır.

Yorumunuzu bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.