Nesnelerin Interneti

IoT Teknolojisi ve Endüstriyel Kullanım Alanları

Nesnelerin Interneti

IoT Teknolojisi ve Endüstriyel Kullanım Alanları

Nesnelerin İnterneti ya da dünyada yaygın olarak bilinen adıyla “IoT” son zamanlarda ortaya çıkan yenilikçi teknolojilerin en önemlilerinden biri diyebiliriz. İş dünyasını ve günlük hayatta kullandığımız makineleri tamamen değiştirecek olan buluş; makinelerin, arabaların ve hatta sıradan eşyaların internet üzerinden birbirine bağlanarak bir anlamda birbirleriyle “konuşmasını” sağlayarak, bilgi alışverişi ve uzaktan kontol gibi gelişmiş işlevsellikler sunuyor. Endüstri 4.0’ın temel taşlarından biri olan IoT teknolojisi üretim alanında faaliyet gösteren ve lojistik destek sağlayan firmalar için operasyonlarını bir üst seviyeye taşıyabilecekleri veya üretim verimliliklerini büyük miktarlarda arttırmak için kullanabilecekleri sistemleri içeren bir gelişmiş bir teknolojik konsepttir.

Mckinsey Şirketi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, her saniye 127 yeni eşya internete bağlanıyor. Ev güvenlik sistemlerinden, bulaşık makinalarına ve akıllı arabalara; yüzlerce araç, makine ve eşya her geçen gün IoT’nin geniş ağına katılmaktadır. Uzmanlar tarafından endüstriyel alanda devrim niteliğinde değerlendirilen Nesnelerin Interneti, birçok iş alanında otomasyon ve bilgi toplama gibi işlemleri geliştirerek, şirketlere alanlarındada büyük kolaylıklıklar sağlamaktadır. IoT cihazları; ısı sensörü, hareket sensörü, nem sensörü, sıvı akış sensörü, koltuk sensörü ve daha birçok sensör kullanılarak bulunduğu ortamın ve takılı oldukları cihazın durumu hakkında bilgi toplayarak üretim hızını arttırma ya da teslimat sürelerini kısaltma gibi faydalar sunmaktadır.

IoT Teknolojisinin Üretim Aşamasında Kullanımı

Yapılan araştırmalara göre 2015 yılında dünyada ortalama 5 milyar IoT-tabanlı internete bağlı cihaz varken, bu sayının 2020 yılının sonunda 25 milyara çıkacağı tahmin edilmektedir. Endüstriyel alandaki kullanım imkanları ve sağladığı faydalar, IoT cihazlarının sayısındaki artışta önemli rol oynayan faktörlerdendir.

Endüstriyel IoT sistemleri 3 bileşenden oluşmaktadır; kendileri ve bulundukları ortam hakkında bilgi toplayıp iletebilen akıllı cihazlar, veri iletişim altyapısı ve toplanan verileri işleyerek çözümler üreten akıllı uygulamalar. Akıllı cihazlara örnek olarak sensörler, güvenlik bileşenleri ve ortam denetleyicileri verilebilir, bu cihazlar IoT sistemlerinin temel taşlarından olan veri analizi için gereken bilginin kaynağıdırlar ve aynı zamanda bilgi depolama ve iletme gibi özelliklere sahiptirler. Veri iletişim altyapısı olarak genelde internet yani “bulut” sistemleri kullanılmaktadır. Büyük firmalar genelde bu konuda Amazon, Microsoft gibi firmaların bulut altyapısını kullanarak verilerini bulut-tabanlı sunucularda istenildiği zaman erişebilecekleri şekilde saklamaktadırlar. IoT sistemlerinin en kritik komponentlerinden biri elde edilen veriyi efektif bir şekilde analiz edip uygulamaya dökebilmektir.

Henüz yeni bir teknoloji olmasına rağmen iş dünyasında birçok alanda köklü değişikliklere ve gelişmelere sebep olan IoT, gelecekte daha etkin bir rol oynacağına kesin gözüyle bakılıyor. Endüstriyel kullanıma birkaç örnek vermek gerekirse; üretim yapan fabrikalarda sensörler yardımıyla her alanda ölçümler alınabileceği, bu ölçümlerden elde edilen bilgiyle üretim aşamasındaki bir çok adımın otomatize edileceği verilebilir. Sensörler ve akıllı cihazlar çok yönlü kullanım imkanlarıyla farklı birçok alanda insan gücüyle denetlenmesi ve yapılması gereken işlemleri hızlandırıp, otomatik hale getirilmesini sağlayabilir. Nem düşünce havalandırmayı otomatik olarak aktif hale getiren, koltuk sensörü sayesinde bir çalışanın hangi koltukta ne kadar süreyle oturduğunu tespit eden veya hareket sensörü sayesinde bir alana giren çıkan insan sayısını anında hesaplayabilen sistemler IoT teknolojisi sayesinde mümkün olmaktadır.

IoT'nin Endüstriyel Alanda Kullanımı

Peki bütün bu gelişmiş özellikler endüstriyel alanda ne gibi faydalar sağlamaktadır veya yöneticilerin işini nasıl kolaylaştırmaktadır? Nesnelerin İnterneti kuruluşlara operasyon sürecini geliştirmelerini sağlayan sayısız avantaj sunmaktadır. Bunların başında;

– Zamandan ve paradan tasarruf sağlamayan uygulamalar,

– Müşteri memnuniyetini arttırmaya yönelik sistemler,

– Personel verimliliğini arttırmaya yönelik prensipler belirlemek,

– Efektik iş modelleri belirlemek ve bunları varolan sistemlere entegre etmek,

– Genel iş süreçlerini gözlemlemek ve hızlandırmak,

– Sonuç olarakta daha fazla gelir etmek.

IoT sistemleri; şirket sahiplerini ve yöneticilerini, faaliyet gösterdikleri endüstriye ve çalışan potansiyeline farklı bir açıyla bakmalarını sağlayarak buna yönelik iş stratejileri geliştirebilecekleri araçlar sunar. Gelişmiş veri aktarma ve cihaz ağı sayesinde IoT sistemleri, bir fabrikayı veya araç filosunu uzaktan yönetmek gibi öne çıkan avantajlar sunmaktadır. Lojistik destek, üretim ve soğuk hava depoları gibi alanlarda IoT destekli sistemler giderleri azaltma, ve üretim aşamalarındaki işlemleri veri analizi sayesinde otomatize etmeye olanak sağlayarak; müşteri memnuniyetinde artış, hizmet kalitesinde iyileşme ve ürünlerin optimum kalitede destinasyonlarına ulaşımını sağlar.

Geleceğin Teknolojisi IoT

Çoğunluğu tak-çalıştır ya da birkaç dakika içinde kurulumu yapılabilen IoT sistemleri ilk aşamada şirketler için bir maliyet teşkil etse de, sundukları etkili araçlar ve sağladıkları faydalarla kısa zaman içinde yatırım getirisi olarak size geri dönmesini sağlarlar. Önleyici araç ve makine bakımı, iyileştirilmiş hizmet kalitesi, gerçek-zamanlı konum izleme ve ekipman takibi gibi gelişmiş özellikler, IoT teknolojisinin üstün bağlantı ve veri alışverişi sayesinde mümkün olup şirketler için günlük hayatta karşılaştıkları sorunlar için etkili çözümler sunmaktadır. Daha birkaç sene öncesine kadar fikir aşamasında olan yapay zeka, bulut sistemleri üzerinden hızlı veri alışverişi, akıllı evler ve daha birçok teknoloji bugün Nesnelerin İnterneti sayesinde günlük hayattaki yerlerini almıştır.

Büyüklüğü farketmeksizin bütün şirketler IoT sistemlerinden faydalanıp üretim alanındaki sorunlarını çözebilir veya kargolarının sorunsuz bir şekilde tam zamanında destinasyonlarına varmasını sağlayabilirler. Şirket sahipleri ve yöneticiler, işletim maliyetlerini azaltmakla kalmayıp, müşterilerine de anlık bilgi aktarımı yapabilirler ve hizmet kalitelerini arttırabilirler. Yaşadığımız bu teknoloji çağında Nesnelerin İnterneti şirketler için zorunlu hale gelmiş inovasyonlardan biridir; şirket sahipleri ve yöneticiler, operasyonlarını sorunsuz bir şekilde yürütmek için IoT teknolojisinin üstün özelliklerinden faydalanabilir, verimlilik ve kazançlarında büyük artışlar sağlayabilirler.

Yorumunuzu bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.