Telematik Sistemleri

Telematik Sistemleri ve Sensörlerin Dijital Filo Yönetimindeki Faydaları

GPS & Telematik

Telematik Sistemleri ve Sensörlerin Dijital Filo Yönetimindeki Faydaları

GPS teknolojisi ilk kullanıma sunulduğu günden beri dünyayı, özellikle de iş dünyasını kökünden değiştiren bir teknoloji olarak öne çıkıyor. GPS alanındaki gelişmelerle birlikte ortaya günümüzde logistik ve filo firmaları için devrim niteliğinde olan araç takip sistemleri ortaya çıkmıştır. Rekabet şartlarının artmasıyla karlılık oranları gitgide düşen şirketler için tasarruf alanında farklı çözümler sunan bu gelişmiş sistemler, firma sahipleri ve yöneticileri için etkili araçlar sunmaktadırlar. Dünya çapında yapılan birçok araştırmada araç takip sistemlerinin etkileri ve sağladığı faydalar açıkça görülmektedir. Bu çok yönlü sistemler GPS ve telematik teknolojilerini kullanarak, gerçek zamanlı yer belirleme, anlık uyarı ve gelişmiş izleme gibi araçlar sunarak dijital filo yönetiminde köklü değişiklere sebep olmuştur.

Telematik Sistemlerinin Filo Yönetiminde Kullanımı

Telematik kelimesi telekomünikasyon ve enformasyon kelimelerinden türemiş olup, kökeni 1978’de Fransız yazarlar Simon Nora ve Alain Minc’in yazdığı bir rapora dayanır. Yazarlar bu raporda teknolojinin toplumun üzerindeki öngörülerinden bahsetmekte ve bu konuda ne kadar haklı olduklarını günümüzde açıkça görmekteyiz. Telematik teknolojisi; GPS alanındaki gelişmeler, internetin yaygın kullanımı ve gelişen ağ sistemleri sayesinde şirketlerin operasyon maliyetlerini azaltacak ve filo genelinde verimliliği arttıracak gelişmiş bir sisteme dönüşmüştür. Telematik sistemlerinin bize sunduğu araçları kullanarak şirket sahipleri ve yöneticiler; zaman, yakıt ve bakım masrafları gibi birçok harcamada önemli tasarruflar sağlayıp şirketlerinin kar marjlarını arttırabilirler. Dışardan bakıldığında telematik sistemlerinin bütün bu faydaları nasıl sağladığını anlamak güç olabilir, hatta işyeri sahipleri telematik ve GPS sistemlerinin maliyeti göz önüne alındığında bu sistemlere yatırım yapmaktan bile çekinebilirler. Bu konudaki soru işaretlerini gidermek için telematik teknolojisinin şirketlere sağladıkları faydaları ve sistemin nasıl işlediğini detaylı inceleyelim.

Araç ve Sürücü Güvenliği

Filo yönetimindeki en önemli ve zorlu görevlerden biri sürücülerin ve araçların güvenliğini sağlayıp, acil durumlarda sağlık ekibi ve yol yardımı gönderebilmektir. Bunu başarabilmek için öncelikle araçların ve sürücülerinden durumlarından ve konumlarından daima haberdar olmak gerekir. Telematik sistemleri gelişmiş sensörleri sayesinde bir kaza ya da acil durum anında sorumlu yöneticilere ve personele durum raporu ileterek olaya anında müdahale etme imkanı sağlar. Bu tip durumlarda zaman çok önemli olduğu için yaşanan kazadan veya arızadan hemen haberdar olmak ve olayın yerini hızlı bir şekilde belirleyebilmek hayati önem taşır. Telematik cihazları gerçek zamanlı yer belirleme ve anlık bildirim özellikleri sayesinde filo yöneticilerinin olay yerini dakikalar için tespit edip gerçekleşen kazanın ya da arızanın ciddiyetine göre yol yardımcı veya sağlık ekibi yönlendirmesine olanak sağlar. Zamanında müdahale; sürücülerin ve filo araçlarının güvenliğini arttırdığı gibi, iş verimliliğinin de azalmasını engeller. Araç arızası veya kaza durumlarında, araç değiştirme veya hızlı bakım sayesinde araçlar yoluna devam edebilir veya kargo yeni bir araca yüklenerek müşterilerle oluşabilecek muhtemel sorunların önüne geçilebilir.

Araç Konum Belirleme ve İzleme

İş Verimliliği

Bir işyerinde verimliliği etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Personel, araç sağlığı ve rota yönetimi bu etkenlerden başlıcalarıdır ve verimliliği arttırmada önemli bir rol oynamaktadırlar. Sürücü, teknik personel ve benzeri filo çalışanlarının; şirket araçlarını şahsi amaçlarla veya mesai dışında gereksiz yere kullanması, bekleme yapması ya da ortalama iş süresinin çok üstünde sürelerde verilen görevi tamamlaması verimliliği ciddi anlamda azaltır. Bu tür davranışları denetlemek ve önüne geçmek için telematik cihazlarının toplayıp ilettiği bilgilerden yararlanılabilir. Aracı motor açık şekilde bekletme sürelerini azaltmak, iş dışı sebeplerle kullanımını engellemek ve çalışma saatlerini efektif biçimde kullanabilmek için filo yöneticileri, telematik sistemlerinin gelişmiş yazılımını kullanabilirler. Kurallara uymayan ya da işini aksatan personel, anlık uyarı sistemiyle ikaz edilip gereksiz beklemelerin önüne geçilebilir ve yapılması gereken işlerin belirlenen zaman aralığında tamamlanmasını sağlanır. Gerçek-zamanlı yer belirleme ve trafik bilgisi kullanılarak planlanan rotalar sayesinde teslimat süreleri kısaltılabilir ve personel ulaşması gereken yerlere zamanında ulaşabilir. Şirketler telematik sistemleri sayesinde verimliliklerini arttırarak, daha kısa sürede daha çok iş üretip, karlılıklarını yükseltebilirler.

Telematik Sistemlerini ve Sensörleri Kullanarak Yakıt Tasarrufu

Yakıt Yönetimi

Yakıt, araç filosu olan şirketler için şüphesiz en maliyetli harcamalardan biridir. Filo sahipleri ve yöneticileri her gün artan yakıt maliyetlerini azaltmak için daima arayış içindedirler ve telematik sistemleri sensörler sayesinde yakıt tüketimini detaylı bir şekilde analiz etme imkanı sunar. Bulut-tabanlı takip sistemleri, telematik cihazlarının ilettiği bilgileri 1 yıla kadar sunucularında saklayarak, istenildiğinde erişim imkanı sağlar. Bu bilgileri kullanarak, detaylı yakıt raporları oluşturulabilir, diğer çalışanlardan daha fazla veya tamamen gereksiz yakıt harcamalarına sebep olan çalışanlar tespit edilebilir. Sürücü performans raporları da benzer şekilde yakıt kullanımıyla ilgili problem teşkil eden personeli tespit etmede faydalıdır ve yakıt tüketimini azaltmada yöneticiler için faydalı araçlardan biridir. Yakıt giderlerini azaltmada etkili diğer bir etken olan rota yönetimi, filo araçlarının destinasyonlarına en kısa yoldan ve zamanında ya da daha erken vararak büyük miktarlarda yakıt tasarrufu sağlar. Telematik sistemleri etkili bir şekilde kullanıldığında, şirketlerin yakıt masraflarını büyük ölçüde azaltabilir. Boş yere harcanan yakıt masraflarından kurtulmak araç filosu işleten şirketler için işletme maliyetlerinde büyük miktarlarda tasarruf anlamına gelir.

Telematik sistemleri; sensörler, takip cihazları ve gelişmiş bir yazılım yardımıyla şirketlerin ihtiyaçlarına özel çözümler sunar. Günümüz teknoloji çağında, şirketler kar marjlarını arttırmak ve operasyonel giderleri azaltmak için telematik teknolojisinin sunduğu avantajlara ihtiyacı vardır. Maliyetlerin her geçen gün arttığı iş dünyasında, bu gelişmiş sistemleri altyapılarına entegre eden şirketler, yatırımlarının karşılığını kısa sürede alarak, hem maliyetlerini azaltıp hem de hizmet kalitelerini arttırabilirler. Dijital filo yönetimi fazlasıyla zorlu bir görevdir fakat telematik cihazları sayesinde yöneticiler araçlarının konum ve durum bilgisine istedikleri an ulaşabilir ve anlık kararlar alabilirler. Kritik bilgilere anlık erişim imkanı sunan ve acil durumlarda devreye giren alarm sistemleri sayesinde şirketler filo genelinde ve hizmetlerinde yüksek performans, verimlilik, emniyet ve karlılık sağlamış olur.

Yorumunuzu bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.